NIE ZŁOMUJEMY SAMOCHODÓW!

Najczęstsze pytania klientów

Jakie samochody skupujemy?

Interesują nas samochody osobowe i dostawcze, zarejestrowane w Polsce, także uszkodzone i niesprawne. Wyprodukowane w latach 2000 – 2020.
Jak bezpiecznie kupić samochód?

Jakich samochodów nie kupujemy?

Starszych niż 2001 rok produkcji, nie kupujemy też aut z Anglii. Nie złomujemy pojazdów, nie kupujemy i nie sprzedajemy części.

Jakie dokumenty są niezbędne do sprzedaży?

Sprzedając samochód powinniśmy posiadać następujące dokumenty:
Dowód rejestracyjny
Karta pojazdu
Aktualne ubezpieczenie OC
W trakcie transakcji kupna-sprzedaży kupujący powinien otrzymać ubezpieczenie OC samochodu. kupujący może korzystać z OC lub go wypowiedzieć. Jednak wypowiedzenie ubezpieczenia OC musi być w formie pisemnej podpisanej przez kupującego.
Książkę Serwisową
Lub faktury świadczące o naprawach samochodu. Jest to ważne ponieważ na fakturze wyszczególnione są wymieniane części i wszelkie naprawy. W takim przypadku można uzyskać wyższą cenę za pojazd.
Zapasowe kluczyki
Jeśli tylko je Państwo posiadają.
Książkę serwisową
Jeśli tylko ją Państwo posiadają.
Faktury świadczące o wykonanych naprawach samochodu
Jest to ważne ponieważ na fakturze wyszczególnione są wymieniane części i dotychczasowe naprawy. Dzięki temu można uzyskać wyższą cenę za pojazd.
Drugi komplet opon lub kół
To dodatkowo podnosi cenę samochodu.

Jakie dokumenty muszą Państwo posiadać w trakcie sprzedaży auta?

Koniecznie muszą Państwo mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Jeśli w dowodzie rej. auta jest wpisany współwłaściciel, potrzebne są także jego dokumenty. Karta pojazdu powinna zostać przekazana kupującemu, jednak nie jest konieczna przy transakcji.

Czy przy sprzedaży pojazdu muszą być wszyscy współwłaściciele samochodu?

Jeśli w dowodzie rejestracyjnym samochodu jest wpisany współwłaściciel, to przy transakcji powinno być dwóch współwłaścicieli. Wyjątkowo wydziały komunikacji dopuszczają możliwość sprzedaży pojazdu na tzw. pełnomocnictwo bez udziału współwłaściciela.
Sprzedający powinien posiadać przy sobie odręczne pełnomocnictwo, w którym współwłaściciel upoważnia go do sprzedaży w jego imieniu w/w auta. (przykładowe pelnomocnictwo: http://www.ozptd.com.pl/pliki/pelnomocnictwo_kom.pdf
Sprzedający po podpisaniu umowy przekazuje oryginał pełnomocnictwa kupującemu.

Jakie dokumenty otrzymują Państwo po sprzedaży auta?

Sprzedający zawsze powinien otrzymać umowę kupna – sprzedaży lub umowę komisową.

Co powinien zrobić sprzedający po sprzedaży auta?

Zgodnie z przepisami sprzedający powinien zgłosić fakt sprzedaży samochodu do 30 dni w stosownym wydziale komunikacji. Będzie to zabezpieczeniem przed ewentualnymi mandatami, które może otrzymać nowy użytkownik samochodu. Ponadto sprzedający powinien, zgłosić fakt sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi. Można to zrobić u agenta lub mailem. Należy przedstawić oryginał umowy kupna-sprzedaży lub przesłać skan.

Co z ubezpieczeniem OC?

Przepisy ubezpieczeniowe jednoznacznie wskazują, że zawsze nabywa się auto z polisą OC. Kupujący może z niej korzystać lub ją wypowiedzieć w dowolnym momencie (jednak wypowiedzenie ubezpieczenia OC musi być w formie pisemnej podpisanej przez kupującego). Najczęściej w trakcie transakcji, strony ustalają czy sprzedający pozostawia OC czy chce odzyskać pieniądze.

Czy muszę przygotować auto do sprzedaży?

Nie muszą Państwo przygotowywać auta. Samochód powinien być umyty, aby można było sprawdzić stan powłoki lakierniczej i przeszłość powypadkową. Dokładne czyszczenie i przygotowanie auta do sprzedaży przeprowadzamy w profesjonalnej myjni po zakupieniu auta.

Czy sprzedający płaci podatek po sprzedaży auta?

Osoba, która sprzedaje swój prywatny samochód na „umowę kupna – sprzedaży” nie płaci żadnego podatku. Zwyczajowo opłatę skarbową wynoszącą 2 % wartości pojazdu – płaci kupujący. On, także składa PCC-3 do U.S. Taki zapis powinien się znajdować na każdej umowie kupna sprzedaży.
Wyjątkiem jest sprzedaż samochodu z zyskiem przed upływem 6 miesięcy od daty zakupu. W tym wypadku, sprzedający powinien zapłacić podatek 19% od dochodu.
Podatek, który należy zapłacić po sprzedaży samochodu firmowego, lub jeśli był on użytkowany w firmie jest uzależniony od wielu przepisów (najczęściej sprzedający wystawia fakturę vat 23%). Jednak decydującą opinię powinien wydać księgowy prowadzący księgowość firmy, ma on wgląd w pełną dokumentacje w/w pojazdu.

Jak wygląda proces sprzedaży samochodu?

Pierwszy kontakt nawiązujemy telefonicznie lub mailowo. Sprzedający przedstawia swoją ofertę. Po akceptowaniu ceny proponowanej telefonicznie przyjeżdżamy do Państwa dokonać sprawdzenia samochodu.
Często klienci przyjeżdżają do naszego salonu w Wieliczce, gdzie jest wygodniej i łatwiej sprawdzić pojazd. Po przeprowadzeniu jazdy próbnej i diagnostyki sprawdzamy dokumenty auta i sporządzamy umowę kupna-sprzedaży. Równocześnie przekazujemy gotówkę lub przelewamy gotówkę na konto. Najczęściej wszystkie procedury trwają od 15 do 45 minut.
Często odwozimy klientów do domu lub na wskazane miejsce (bezpieczeństwo klientów jest dla nas bardzo ważne). Przez wiele lat naszej działalności nigdy nie wystąpiły żadne nieporozumienia dotyczące płatności. Uzgodniona kwota jest wypłacana w sposób najwygodniejszy dla sprzedającego.

Czy kupujemy samochody wymagające naprawy mechanicznej czy blacharskiej?

Tak, kupujemy takie pojazdy. Naprawiamy je w renomowanych zakładach mechanicznych i lakierniczych gdzie po naprawie przechodzą kontrolę na sprzęcie diagnostycznym. Kiedy taki pojazd trafia do ponownej sprzedaży jest w pełni sprawny.

Co decyduje o cenie jaką możemy zaproponować za samochód?

Największy wpływ na wartość naszego auta ma:
• rok produkcji
• przebieg
• rodzaj paliwa (benzyna, gaz, diesel)
• stan techniczny (czy auto było serwisowane, czy sprzedający posiada książkę serwisową, faktury z napraw)
• stan blacharski (czy auto było naprawiane po wypadku, czy lakier jest oryginalny)
• wyposażenie
• pochodzenie (czy auto było sprowadzone, czy zakupione w salonie)
• ilość właścicieli
• awaryjność samochodu (jeśli Państwo posiadają samochód bardzo awaryjny i drogi w utrzymaniu nasza cena będzie niższa).

Czy sprzedaż samochodu jest trudna?

W naszym skupie samochodów traktujemy z szacunkiem każdego klienta i staramy się nie narażać go na dodatkowy stres. Rozumiemy, że auto to tylko droższe lub tańsze urządzenie i nie każdy jest fachowcem w tej dziedzinie. Nasza firma zajmuje się handlem samochodami kilkanaście lat, mamy w tej branży ogromne doświadczenie. Warto nam zaufać.